Jak sprawdzić czy płytki są dobrze położone

Redakcja - 2023-12-20 16:07 | Czas czytania: 1:33 | Odsłon: 73

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na remont mieszkań, domów czy biur, często korzystając z profesjonalnych usług remontowych firm czy też fachowców. Prace związane z układaniem płytek – podłogowych czy ściennych – to jedne z ważniejszych elementów, mających istotny wpływ na wygląd pomieszczenia. Dlatego też bardzo ważne jest sprawdzenie, czy płytki są dobrze położone. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które pozwolą uniknąć nieestetycznych błędów, a także przyczynią się do wydłużenia żywotności płytek. W artykule prezentujemy, na co zwrócić uwagę podczas kontroli odpowiedniego układania płytek.

Jak sprawdzić czy płytki są dobrze położone - usługi remontowe
1. Poziom i równość płytek - usługi remontowe
fot.: usługi remontowe Warszawa

1. Poziom i równość płytek

Pierwszy i dość oczywisty aspekt, na który należy zwrócić uwagę to poziom i równość płytek. Jeżeli podczas układania płytek nie zadba się o równomierną wysokość, można mieć pewność, że finalne rezultaty nie będą wystarczająco estetyczne. Również dobrym punktem sprawdzenia jest sprawdzenie równości łączeń faz płytek. Aby dokładnie sprawdzić poziom układanych płytek wystarczy użyć poziomicy. Jeśli istnieje dostęp do poziomicy laserowej, będzie to jeszcze skuteczniejsze i dokładniejsze narzędzie pomiarowe. Krzyżowe połączenia linii na ścianie i podłodze powinny być jednakowej wysokości, a płytki nie powinny wystawać w żadnym zakątku. Można także sprawdzić poziom łączeń płytek na podłodze, czy płytki są równo przylegające do podłoża.

2. Spoiny i fugowanie - usługi remontowe

2. Spoiny i fugowanie

Drugi element, który warto sprawdzić to spoiny i fugowanie. Spoiny powinny być idealnie proste, bez żadnych zakrzywień czy falowania. Aby przeprowadzić tę kontrolę, można użyć dlugą prostą listewkę i przyłożyć ją do spoiny. Termin fugowania to czynność nie mniej ważna niż sama układanie płytek. Fugowanie należy rozpocząć po związaniu zaprawy do układania płytek (zwykle po 24h). Należy sprawdzić, czy fuga została równomiernie wypełniona w szczelinach między płytkami. Wilgotne palce można przeciągać wzdłuż fuga, sprawdzając jednocześnie, czy żadne "kamyki" fugi nie zostały niezauważone. Ewentualne niedoskonałości można poprawić w trakcie fugowania, gdy masa kąpielowa jeszcze nie związala. Warto także sprawdzić, czy kolor fugi jest taki sam na całej powierzchni.

Warto dodać że przed przystąpieniem do oceny płytek dobrze jest poczekać, aż zaprawa oraz fuga zwiąże w pełni.

Podsumowując, przy wykonywaniu remontu warto kontrolować etap układania płytek, mając na uwadze kluczowe aspekty takie jak poziom i równość płytek oraz spoiny i fugowanie. Jeżeli wynajęliście fachowców, to takie usługi remontowe powinny oczywiście gwarantować profesjonalne rezultaty, lecz warto jednak zmieniać stosowny inwentarz i planowanie. Mając na uwagę powyższe kwestie, będziecie mogli cieszyć się pięknym wyglądem oraz trwałością Waszej nowej podłogi czy ściany.